Meie ettevõte Rubik’s Consultancy on pühendunud arenevate ja sissetulekupüramiidi põhja turgude tundmaõppimisele ja seal äri tegemisele. Püramiidi põhja turu moodustab maailma populatsioonist suurim hulk – 3,7 miljardit inimest, kes peavad ära elama alla 3 dollari eest päevas. Sellel turul läbi löömiseks peab neile pakkuma midagi sellist, mis nende elu otseselt paremaks teeb, sest emotsionaalseid oste see tarbija ei tunne.
Kui ma Keeniasse tulin, kuulsin korduvalt erinevatelt ettevõtjatelt, et Eesti ettevõtetel ja startupidel ei ole püramiidi põhja turul lootustki. Hakkasin neid pika peale ka natuke uskuma. Kuid siin Keenias kohtudes erinevate ettevõtjate ja startupide juhtidega, kes müüvad oma tooteid ja teenuseid just püramiidi põhja turule, olen mõistnud, et argumendid, miks siin äri teha ei saa, on pigem lihtsalt vabandused. Ja vabandusi äri mitte tegemiseks ongi alati palju rohkem kui põhjuseid selle tegemiseks.
Nimelt on püramiidi põhja turul äri tegemise üheks eelduseks see, et toodet või teenust tuleb pakkuda palju ja odavalt, sest kui see on kallis, siis seda ei osteta, ja kui seda müüa vähe, siis ei tasu see ettevõttele ära. Seetõttu võiks põhjendatult arvata, et väikeettevõtetel siin lootust ei ole. Seda öeldes unustame me aga asjaolu, et IT- ja mobiililahenduste levitamiseks suurel hulgal ei ole vaja suurt tootmist. Nii ongi Keenias mitu kohalikku startupi, kus on vaid käputäis töötajaid, kuid kelle teenuseid kasutavad juba kümned ja sajad tuhanded inimesed, ning potentsiaalne turg ulatub mitmekümnete miljonite inimesteni.
Näiteks võiks tuua mobiilirakenduse MedAfrica, kes puudutab sellele turule väga olulist teemat – tervis. Madala sissetulekuga inimesed on valmis tervisele üsna palju kulutama, kuna see on otseselt investeering, mis tasub end hiljem ära.
Veel – M-farm, kes pakub oma kasutajatele kriitilise tähtsusega informatsiooni talusaaduste hindadest turul.
Ja kuigi mobiilirakendusi on lihtne miljonitele müüa, siis püramiidi põhja turul on hakkama saanud ka mitmed väikeettevõtted, kes pakuvad käegakatsutavaid tooteid – näiteks Toughstuff, Ruby Cup ja paljud teised.
Kokkuvõttes on püramiidi põhja turul veel väga palju ruumi ja läbi löövad seal tihti just väledad väikeettevõtted, kellel on loovad lahendused inimeste elu parendamiseks. Ja unustada ei tasu ka seda, et need madala sissetulekuga tarbijad jõuavad järgmise ~10 aasta jooksul varajasse keskklassi, ning siis küsitakse juba palju enamat kui vaid ellujäämiseks vajalikku.
Eesti Arengufondil ilmus hiljuti värske mõttepaber püramiidi põhja turgude kohta, keda teema rohkem huvitab: http://www.arengufond.ee/upload/Editor/Publikatsioonid/sissetuleku-pyramiidi-pohi-mottealgatus.pdf