Articles Videos

M-pesa – revolutsioon, mis muudab varsti ka meie elu

„No problem my brother – you can M-pesa me 100 bobs“

M-pesa on revolutsioon, mille kohta me põgusalt teadsime, kuid mis on meid tugevalt üllatanud kogu siinse reisi käigus. M-pesa on äärmiselt lihtne mobiilimakse, millega saab siin maksta otseses mõttes kõikjal – nii kiirtoidukohas, turul, tänaval oma sõbrale, või ka riigile makse maksta.

Tean, et M-pesa lahendust võtavad vaikselt üle ka Eesti telekomi ettevõtted ja varsti peaks ka esimene selline lahendus Eesti turule jõudma. Samuti jõuab see lahendus ilmselt kunagi ka teistesse arenenud lääneriikidesse.

M-pesa on järjekordne näide sellest, kuidas arenguriigid toovad arenenud riikidesse innovatsiooni nii nagu on seda ka Eesti teinud oma IT-lahendustega. Kuid järjest rohkem tundub mulle, et Eesti on jõudmas arenenud riigi staadiumisse selle sõna halvas tähenduses. Üha enam kardavad ja võitlevad meie inimesed innovatsiooni ja muutuste vastu ning järjest raskem on midagi revolutsioonilist Eestis ellu viia. Ilma revolutsiooniliste uuendusteta ei tule aga ka kiireid lahendusi suurtele probleemidele ehk sellisel juhul ei tasugi kiireid lahendusi oodata ka meie haridussüsteemis, sotsiaalsüsteemis ning mujalgi.

5 Comments

 1. Väga lahe!!

  Lugesin seda postitust samasuguse üllatusena nagu politseinikud USAs vaatavad eestlaste ID-kaardi/panga kiipi :D

  USAkad on kohati väga ninakad ja uhked oma riigi üle kuid loodan südamest et eestlased olles väike rahvus ja riik ei lase eelarvasmustel võimust võtta.

  Hea töö!

  1. Jana, usun et eestlaste ja USAkate patriootlikkus ja ninakus on üsna võrreldavad. Me oleme endast üsna heal arvamusel (nagu ka ameeriklased) mõistmata, et me võime küll vananevas ja iganenud Euroopas edukad tunduda, kuid ülejäänud (arengu)maailmaga võrreldes oleme varsti (ja mitmel alal juba täna) maha jäämas. Meie ID-kaardi asi kusjuures – ka minul on kogemus, et igalpool vaadatakse suure imestusega seda asja, kuid siin on imestus üsna väike ja öeldakse, et jah meil on see ka arendamisel. Nagu varasemalt mainisin, on ka Keenial olemas e-riik ja kõik sellised asjad on siin varsti meist palju paremal tasemel. Kusjuures mulle tundub, et iga uus innovatsioon Eestis tuleb juba järjest raskemalt ja pikaldasemalt. Ehk oleme jõudmas sinna (minu jaoks natuke negatiivse tähendusega) arenenud riigi staadiumisse.

 2. Mis on vahet m-pesa’l ja tavalisel mobiilimaksel, mida pangad Eestis paar aastat tagasi agaralt müüsid?
  Ka sellega saab maksta osades poodides ja teha ülekandeid teistele, kel mobiilipanga leping tehtud… :p

  1. Ma ei tea just väga palju Eesti mobiilimaksest ja äkki oskab keegi targem rääkida. Kuid ilmselt üks põhimõtteline erinevus on see, et siin toimub asi läbi mobiili operaatofirmade (küll tehakse koostööd ka pankadega) ja ei pea olema eraldi “lepingut” nagu Sa ka ise mainisid. Nagu eelpool ütlesin, sai mobiili makset teha ka meie tänavalt ostetud kõnekaardiga – ei mingit lepingut. Lihtsus on tihti piisavalt suur argument toote eduks.

 3. Ma üht koma teist tean mobiilimaksetest, võin teinekord rääkida. M-pesa on äge eks!

Comments are closed.