Articles

Keenia startup maailm 2 – iHub, M:lab jt.

Lisaks HumanIPO-le oleme Keenias külastanud mitu korda ka iHub-i ning hiljuti ka M:labi. Need kaks on ühed mitmetest Keenia startup-inkubaatoritest (hub-idest). Nimelt on ainuüksi Nairobis 8 inkubaatorit. Lisaks Nairobile on startup-inkubaatorid ka Mombassas, Kisumus, Eldoretis ning pea iga ülikooli juures.

Keenias on mobiilikasutajate arv 67% kogu elanikkonnast (ligi 27 miljonit inimest) ning nutitelefonide omanike osakaal on juba hinnanguliselt 10% elanikkonnast. Mobiilirakenduste turg sai laiemalt alguse alles 2010. aasta teises pooles, 2007/08 sai alguse M-pesa (mobiilimaksed), ning enne seda turg praktiliselt puudus. Seega on vaid kahe aastaga tekkinud ligi 27 miljoni inimesega turg, ning see ei näita veel raugemise märke.

Lisaks on Keenias üheks ametlikuks keeleks inglise keel ja omast kogemusest pean üllatusega tunnistama, et head inglise keelt räägivad siin tõesti nii esimeste klasside lapsed kui isegi vanema generatsiooni esindajad, rääkimata noortest. Kusjuures IT- ja mobiililahenduste juures isegi ei oodata, et need oleks kohalikus keeles: „If it is in Swahili, it is just annoying,“ ütles selle kohta John Kieti m:labist.

Seega on Keenia üks tugev ja äärmiselt potentsiaalne startup-ettevõtluse keskus, sest just Keeniat nähakse startupidele ja ettevõtetele heaks sisenemiskohaks Ida-Keenia turule ja mõnel juhul ka kogu Aafrika turule.

Infoks investoritele: Keenias on juba 10 000 dollarit üsna hea investeering startup-ettevõttesse, samas võrreldes Eestiga küündib juba esmane (nö katsetamisturg ehk Keenia) turupotentsiaal miljonite inimesteni (investeerimishuvi korral võtta minuga ühendust).

iHub on Keenia startup-kommuun, mis toob kokku üle 7000(!) tehnika ja IT valdkonna ettevõtja. iHubist on vaid kahe aastaga alguse saanud üle 50 eduka startupi. See koondab lisaks startupidele ka piirkonna vabakutselised IT ja tehnika professionaalid (virtuaalselt, aga osaliselt ka füüsiliselt Nairobis asuval kontoripinnal).

M:lab keskendub vaid mobiili-startupidele Ida-Aafrikas (eeldavad, et startupi eesmärk oleks laieneda ka Keeniast väljapoole). M:labi startupe toetavad teiste seas ka sellised suured korporatsioonid nagu NOKIA, Samsung jt.